Facebook

Newsletter

Jesli chcesz być informowany o nowościach w naszym serwisie

Projekty IS

Czasopismo IS

W numerze

Szanowni Państwo.

 

„Naukowcy pracują, robią badania, mają profesjonalną wiedzę, podpartą konkretnymi, naukowymi podstawami, więc trzeba z ich wyników korzystać, a nie odkrywać to, co już wiedzą inni. Jednym z najważniejszych moich zadań jest jak najlepsze wykorzystanie pomysłów innych ludzi” mówi w wywiadzie dla „Forum Trenera” belgijski szkoleniowiec polskich  siatkarzy Vital Heynen.

Trener, który doprowadził polską reprezentację do trzeciego w historii tytułu mistrzów świata w rozmowie z Łukaszem Majchrzykiem zwraca uwagę na podstawowe aspekty swojej pracy – jaką ma wizję reprezentacji, jak ją przygotował do mistrzostw świata, według jakiego klucza dobiera współpracowników i na jakich zasadach z nimi współpracuje, jak i po co korzysta z dobrodziejstw nowych technologii i nauki. Z rozmowy wyłania się człowiek, który potrafi słuchać innych, zapewnia własnemu sztabowi i za-wodnikom niezbędną w sporcie motywację i inspirację, ma swój cel do którego konsekwentnie dąży.

Ten wywiad to doskonałe wprowadzenie do trzeciego tegorocznego wydania FT, w którym szukamy elementów, które pozwalają trenerom poprawiać wyniki, dojść do mistrzostwa. Jakub Urban, który od dwóch lat zajmuje się wioślarską kadrą kobiet pisze o trudnej sztuce budowy du-cha zespołu. Nie miał łatwego zadania, bo przecież przejął grupę, która jest przyzwyczajona do sukcesów, ale poziom sportowy tej drużyny został zachowany. Amerykański trener lekkoatletyczny Troy Engle na konferencji trenerów w Spale odtworzył proces budowy sztabu szkoleniowego. Taki zespół specjalistów stanowi dziś niezbędny waru-nek, by sprawnie szkolić sportowców nawet na poziomie młodzieżowym. Dr Andrew Dawson z Victoria University w Melbourne na tym samym seminarium dowodzi dlaczego trener zawsze musi być trenerem-przywódcą. Przykład Vitala Heynena pokazuje jednak, że nawet w przypadku trenera, do ktrego w sztabie szkoleniowym zawsze należy ostatnie zdanie, najważniejsza jest otwartość na innych i nowe idee.

Życzymy Państwu miłej lektury!
 
Olgierd Kwiatkowski
Redaktor naczelny